- Начало
- Информация
- Бижутерско сребро проба 925
Бижутерско сребро проба 925

Какво представлява среброто и по-конкретно - стерлинговото сребро с проба 925? Има ли значение каква е пробата на среброто и ако да - какво е то?
В тази страница ще коментираме какво представлява среброто и по-точно – стерлинговото сребро с проба „925”. Също така ще отговорим на въпроса има ли значение дали пробата на бижуто Ви ще бъде 950,925 или 875 и означава ли, че изделието е накачествено, щом е с по-ниска проба.
За среброто
Среброто е благороден метал – с най-голяма електропроводимост сред другите метали. Характеризира се със своя красив сребърен блясък и бял цвят. Сребърният блясък не е единствената причина този метал да бъде най-предпочитан при направата на бижута. Той също така се обработва лесно, а неговата достъпна цена позволява на бижутерите да импровизират свободно новите си идеи. Леенето на сребро е невъзможна задача, защото в стопено състояние то разтваря значително количество въздух и при застиване кислородът се отделя и разкъсва втвърдената повърхност.
Защо не се изработват бижута от абсолютно чисто сребро (99,9%)?
Среброто е изключително мек и ковък метал. В неговия най-чист вид той може да придобие форма, която обаче с малко усилия да бъде деформирана. Поради този факт сребро с проба 999 се използва само за посребряване. Също така то би могло да бъде излято в килчета с цел инвестиция.
Дебелината на слоя абсолютно чисто сребро, поставена върху друг метал или сплав, варира от 5 до 40 микрона. Колко време ще бъде трайността на слоя зависи от това колко микрона е той. Например най-висококачествените посребрени предмети са с дебелина на слоя 40 микрона. Това гарантира трайност от около 20 години (в зависимост от това дали предмета има контакт с химически вещества или хлорирана вода например). Покрития с дебелина от 5 микрона се износват за половин-една година. Като те могат напълно да бъдат премахнати при контакт с химически вещества.
След като вече знаем, че абсолютно чистото сребро е неподходящо за изработка на бижута, идва въпросът „Как да го направим подходящо?”. Среброто трябва да се съчетае с друг метал. Най-често той е мед, но това не е задължително. Може да бъде цинк, платина или родиево покритие. Родиевото покритие придава на среброто значително по-голям блясък и го предпазва от надрасквания и деформация. Целта на всички тези сплави със среброто не е единствено и само да предадат здравина на бижуто, а и да подсилят неговия блясък.
Бижута от сребро 950
Сребро с проба 950 съдържа 95,8% сребро и 4,2% примеси (най-често мед). Тази проба е подходяща за ръчна изработка на бижута, защото сместа е мека и лесна за обработка. Към тези бижута трябва да се обръщаме доста внимателно, понеже лесно се деформират. Това е и причината да не се използва сребро 950 в производството на сервици, свещници и полилеи.
Какво представлява стерлинговото сребро 925 и защо то е най-подходящо за направа на бижута?
Отговорът на въпроса „Има ли значение колко процента ще бъде чистотата на моето бижу?” е „Да, има.”.
Чистотата на Сребро с проба 925 е 92,5%. Останалите 7,5% най-често са заети от съдържание на мед (тоест от 1000 единици сребро с тази проба - 925 са чисто сребро, а 75 са мед). По този начин се получава една наистина подходяща и устойчива сплав за изработка на бижута. Още наричано "Стерлингово сребро" (Sterling Silver), сребро с проба 925 е прието по европейски стандарт за производството на сребърна бижутерия. Също така то е и най-разпространеното. И това не е случайно.
След дългогодишен опит, базиран на „проба-грешка”, бижутерите стигат до заключителния извод, че стерлинговото сребро е най-оптималното решение. Тъй като то е достатъчно меко за работа, но и достатъчно устойчиво на външни влияния.
Тази проба сребро се използва също така в производството на съдове,прибори, свещници и полилеи. По този стандарт работят САЩ, Франция, Мексико, Великобритания и други държави – включително и България.
Сребро с проба 875
Сребро с проба 875 съдържа 87,5% сребро и 12,5% друг метал. Тази проба сребро е идеална за направата на посуда. В Русия знаят това. Там е прието за изработката на сервизи, полилеи и бижута пробата на среброто да бъде 875. Страната се гордее със своите изделия от сребро (инкрустирано с емайл), които са много ценни на международния пазар.
Сребро с проба 830
Сребро с проба 830 съдържа 83% сребро и 17% примеси. По този стандарт работят страни като Норвегия, Холандия, Швеция, Швейцария и Дания. Норвежкото сребро е най-скъпото сребро в света, а норвежките изделия от сребро са особено ценени. Някои казват, че те не са просто обикновени изделия – те са произведения на изкуството.
Сребро с проба 800
Сребро с проба 800 съдържа 80% сребро и 20% примеси – например мед. Използва се отново за направата на посуда. Изделия, изработени от тази проба, имат жълтеникав отенък. Това е вследствие на високото съдържание на мед. Те също така бързо се окисляват с въздуха. По този стандарт работят страни като Австрия, Германия, Италия, Белгия, Египет и други.
Сребро с проба 500
Сребро с проба 500 съдържа 50% сребро и 50% примеси. Това е среброто с най-голямо съдържание на мед. Преди 1920 година сребърните монети се изсичали от сребро с проба 925. От 1920 година нататък това се променило. Монетите вече се изсичали от сребро с проба 500.Тази проба сребро не се използва за направата на сервизи и пр.
Теми
Статии
- Съдържание на темите | Как да се ориентираме
- Информация за търговци на сребро
- Molvani
- Информация за уеб сайта Silverport.bg
- Кутии за бижута
- Контакти
- Декларация за поверителност
- Разгледайте новите ни модели
- Очаквайте скоро разпродажба
- Предстоящо обновяване на
- Какви бижута да носим в годината на коня според китайския календар
- По-По-НАЙ
- Мисли, сентенции и вицове за бижута
- Съновник - Сънища и бижута
- Много съм доволен!
- Изработка с материал на клиента
- Изработка по модел на клиента
- Ремонт на бижу, което не сте закупили от нас
- Корекция на бижу - ремонт, преправяне на размер и др.
- Как да изберем подходящ медальон или колие?
- Как да изберем подходяща гривна?
- Напишете ни какво търсите?
- Как да изберем подходящ пръстен
- Какво бижу да купим според зодията.
- Какво бижу да подарим спрямо конкретния повод?
- Почистване на сребро и сребърни повърхности
- Сравнителни таблици
- Видове механизми на бижутата
- Регулируеми бижута, със самонагласяне на размера
- Размер гривна
- Алергии
- Опаковки и кутии
- Видове камъни и перли в сребърната бижутерия
- Бижутерски емайл, керамика и седеф
- Речник на термините в бижутерията
- Искам да поръчам /да изпратя/ като подарък
- Срокове и изработка на сребърните бижута
- Начини на плащане
- Издаване на сертификати и документи
- Международна доставка на сребърни бижута
- Оригинални снимки на продуктите
- Производители в Silverport
- За нас | Екип, идеи и развитие
- Препоръки и рекламации
- Видове закопчалки за обеци
- Колекция сребърни бижута с български традиционни символи
- Бижутерско сребро проба 925
- Производител Studio Nikolas
- Видове и стилове сребърни гривни
- Стилове и видове пръстени
- История на пръстена
- История на гривната
- История на среброто и сребърните бижута
- ОБЩИ УСЛОВИЯ на SILVERPORT.BG
- Как да върна закупен продукт
- Естествена среда на среброто
- Как да съхраняваме сребърните бижута?
- Какво означават етикетите "изчерпан", "наличен", "поръчка"
- SITEMAP | Разпределение и карта на сребърните бижута
- Показалец в подробния изглед на продукта
- Как да направя/откажа поръчка
- Гаранция на сребърните бижута
- Приложение на благородния метал сребро
- Как да разпознаете истинските сребърни бижута от фалшивите
- Доставка и опаковка
- Гравиране на бижута и промени по модела
- Как да изберем подходящи обеци?
- Грижа и правилна експлоатация на сребърните бижута
- Какво е съдържанието на сребро в бижутата?
- Кожа и силикон в бижутерията
- Как се изчислява съотношението грамаж- цена?
- Размери на пръстени